Інформаційна безпека для людей поважного віку: поради фактчекерки

Звідки люди старшого віку беруть інформацію? На яку небезпеку вони наражаються при цьому? Як їм протидіяти фейкам? Говоримо про це з експерткою організації StopFake Оленою Чурановою.

Більшість респондентів старшого віку впевнена у своїх навичках відбору та перевірки інформації. Серед респондентів превалює скептичне ставлення до новин, та є поширеними такі практики як порівняння медіаджерел між собою, споживання новин з різних каналів та джерел інформації, та лімітування джерел лише до офіційних каналів.

Олена Чуранова: Згідно з дослідженням «Медіаграмотність для людей старшого віку», для людей, старших 60 років, телебачення є на першому місці джерел інформації. І насправді це непогане джерело. Ми знаємо, що зараз в інформаційному просторі немає принаймні таких каналів, як NewsOne, «112». Тому є надія, що більш-менш збалансовану інформацію отримає аудиторія старшого віку.

Досить легко подивитись на рейтинг Telegram-каналів, на які підписані українці. Там не дуже весела історія, тому що на першому місці канал «Мир сегодня с “Юрий Подоляка”». СБУ визнала, що Юрій Подоляка — це прокремлівський блогер, який свідомо поширює фейки, дезінформацію. Другий за популярністю канал — «Труха», яку всі ми знаємо. Це суцільний клікбейт, сенсації, накрутка, що впливають на емоції й сприйняття інформації.

Олена Чуранова: Щодо Viber складно досліджувати споживання інформації, тому що ми не можемо відстежувати, хто в яких каналах чи чатах сидить. Тому ми можемо тільки досліджувати фейки, які з цих чатів виходять назовні.

Наприклад, нещодавно поширювалася інформація про «48 годин». В чатах, в Telegram-каналах пішла інформація, що нібито «у найближчі 48 годин Україну очікує масовий ракетний обстріл». Там скомпоноване повідомлення, яке люди поширювали з групи в групу, в різних соцмережах. Але насамперед у різних локальних Telegram-каналах, які є в кожному місті. Там запустили меседжі, що ворог вже все підготував, стоять кораблі, певна кількість ракет. Але це фейк, ІПСО, накручування наших емоцій. Тому що ми всі знаємо, що нас попереджають, коли можуть бути масові обстріли. Але цього разу фейк поширювали, щоб вкотре нас накрутити, емоційно дестабілізувати.

Як уберегтися від фейків

Олена Чуранова: Інформацію треба перевіряти. А найлегший спосіб не повестися на фейки — влаштувати інформаційний чекап: перевірити ті джерела, які ви читаєте. І якщо вони поширюють щось сумнівне — просто прибирати їх зі свого простору. Я, наприклад, не підписана на всі локальні дивні канали, тому новину про «48 годин» я дізналася вже від офіційних джерел, які це прокоментували.

Опубликовать в twitter.com

Обсуждения закрыты для данной страницы