В Україні – «загострення» телефонного шахрайства

В Україні почастішали випадки атак телефонних аферистів. Повилазивши, мов ті гадюки на весняне сонце, вони не дають багатьом українцям спокою своїми ледве не щоденними дзвінками або смс-повідомленнями від нібито працівників банку. Мовляв, стався технічний збій, в результаті чого ви можете втратити свої заощадження (одна із чисельних вигадок в арсеналі шахраїв).

Телефонний співрозмовник запевняє вас, що проблему можна вирішити прямо зараз, але для цього від вас вимагається повідомити додаткову інформацію у вигляді ПІН-коду, терміну дії та номеру банківської карти, а також коду безпеки CVC (три цифри на звороті картки).

Подібним чином на початку березня ці «умільці» намагалися «вишкребти» гроші у матері автора, яка є клієнткою «Ощадбанку». Повідомлення виглядало так: «Ваша карта заблокована з міркувань безпеки банку. За інформацією звертайтеся: 0800*** безкоштовно. OschadBank.ua». На щастя, все обійшлося (мама одразу набрала мене, видаливши згадане смс з телефону).

Від початку 2021 року до Департаменту кіберполіції (ДКП) надійшло понад 7300 звернень громадян щодо онлайн-шахрайства. Окремої статистики за фактами телефонних шахрайств ДКП не веде (…) Для відвернення подібних злочинів ДКП на постійній основі здійснює превентивну роботу серед населення. Зокрема на своїх веб-ресурсах регулярно розміщує інформацію щодо сценаріїв розповсюдження шахрайських схем, алгоритму дії для громадян та необхідності звернення до кіберполіції.

Також минулого року спільно з Національним банком України була проведена інформаційна кампанія, присвячена безпеці онлайн-розрахунків – #ШахраїГудбай. Кампанія охопила аудиторію у понад 30 мільйонів громадян України», – таку відповідь (ми її дещо скоротили) надали Укрінформу в Департаменті на питання, зокрема, як часто громадяни звертаються до кіберполіції з приводу телефонного шахрайства та що вони роблять для попередження подібних злочинів.

У Чернігівській області правоохоронці припинили діяльність міжнародного шахрайського колцентру. Фігуранти телефонували громадянам, представлялися співробітниками банків та запевняли людей, що треті особи зняли гроші з їхніх карток. Під час обшуку виявили десятки ноутбуків та комп’ютерних системних блоків, 4G модемів, мобільних телефонів, банківських карток, сімкарт українських мобільних операторів та чорнові записи. Підозрювані телефонували не лише українцям, а й іноземцям. Справа розслідується за ч. 3 ст. 190 ККУ.

Що у підсумку? Якогось перевіреного і на 100% дієвого способу протидії телефонним шахраям ніде не існує досі. Методи цих «умілців» стають щоразу витонченішими, і кожна країна намагається до цього адаптуватися: десь створюються відповідні Центри, десь законодавство змушує власників мобілок пройти обов’язкову реєстрацію, а десь – запускаються інформаційні кампанії типу «Стоп шахрай!» Наскільки краще чи гірше з цим у нас – питання риторичне. В будь-якому разі, правило «ніхто крім тебе не несе відповідальності за те, що ти віддав шахраю свої гроші», схоже, ніколи своєї актуальності не втратить.

Опубликовать в twitter.com

Обсуждения закрыты для данной страницы