Кіберзлочинність в Україні

В останнє десятиліття у світі відбувається активний розвиток інформаційних технологій, з’являються нові компанії та продукти, дедалі більше людей отримує відповідну профільну освіту та пов’язує своє майбутнє саме із цією галуззю.

В Україні сфера інформаційних технологій посідає одне з найважливіших місць в економіці держави та останніми роками стабільно забезпечує собі місце в топ-3 галузей ВВП, а наші ІТ-фахівці є одними з найбажаніших у цій сфері та працюють по всьому світі в різноманітних компаніях і державних органах.

На сьогодні більшість громадян України має доступ до мережі Інтернет через телефон або комп’ютер, користується електронною поштою, веде сторінку у соціальних мережах тощо. За допомогою Мережі ми спілкуємось, працюємо, навчаємося, купуємо товари та послуги, здійснюємо різні банківські операції, шукаємо інформацію тощо.

Звісно, бізнес не менш тісно пов’язаний з інформаційними технологіями, оскільки вони дають змогу отримати необхідні переваги перед конкурентами, розвивати та презентувати свій продукт ширшому колу клієнтів і не обмежуватися лише кордонами нашої країни.

Крім того, дедалі активніше переходять у цифровий простір державні та місцеві органи влади. Зокрема, створюють і забезпечують діяльність вебсайту, електронної пошти, упроваджують надання своїх послуг через Інтернет, систему електронного документообігу тощо.

Утім, зі стрімким розвитком інформаційних технологій з’явились і ті, хто хоче на цьому заробити (або з інших мотивів), але заробити за допомогою незаконних дій і технологій. Тож можна сміливо прогнозувати, що кількість злочинів у сфері інформаційних технологій лиш стрімко зростатиме.

Кіберзлочинність у всьому світі щороку завдає збитків на десятки мільярдів доларів США як державам, так і приватним компаніям. Чого лиш варта атака вірусу Petya, який призвів до зупинення багатьох державних інституцій світу та бізнесу, зокрема й в Україні.

Питання кібербезпеки перебуває на особливому контролі з боку міжнародної спільноти, про що свідчить прийняття 23 листопада 2001 р. Конвенції про кіберзлочинність, яку Україна ратифікувала 07.09.2005.

У преамбулі цієї Конвенції вказано, що вона «є необхідною для зупинення дій, спрямованих проти конфіденційності, цілісності і доступності комп’ютерних систем, мереж і комп’ютерних даних, а також зловживання такими системами, мережами і даними, шляхом встановлення кримінальної відповідальності за таку поведінку, як це описано у Конвенції, надання повноважень, достатніх для ефективної боротьби з такими кримінальними правопорушеннями шляхом сприяння їхньому виявленню, розслідуванню та переслідуванню, як на внутрішньодержавному, так і на міжнародному рівнях, і укладення домовленостей щодо швидкого і надійного міжнародного співробітництва».

В епоху стрімкого й активного розвитку інформаційних технологій вони стають невід’ємною частиною нашого повсякденного життя, робочих процесів і діяльності державних органів та бізнесу, а тому особливу увагу слід приділяти власній кібербезпеці.

Вочевидь, наша країна перебуває на початковому етапі впровадження інституцій та механізмів у сфері кібербезпеки, проте певну законодавчу базу вже створено – необхідно лише її дотримуватися та розвивати.

Варто сподіватись, що чинна державна влада не зупиниться на досягнутому, буде запозичувати досвід інших країн Європи та США і брати участь у міжнародній співпраці з питань кібербезпеки.

Опубликовать в twitter.com

Обсуждения закрыты для данной страницы